Petech Akaryakıt Pompa Otomasyon Sistemleri

Akaryakıt istasyon otomasyonunda pompaları yöneten sistemdir. Pompa satışı, birim fiyat yönetimi, vardiya uygulaması ve pompacı ve müşteri yönetiminde tam kontrol sağlar. Kablolu ve kablosuz uygulamalar sayesinde, her türlü istasyon altyapısı için uyumluluk sağlar. Akaryakıt pompa otomasyon sistemi istasyon verimliliğini azami düzeyde arttırır. Tüm pompa satışlarının hacimsel ve tutar bazında hesaplanması, pompa görevlilerine göre gruplanması, vardiya işlemleri gibi temel işletme süreçlerinde zamandan tasarruf sağlar ve olası hatalı hesaplama ya da raporlama risklerini tamamen ortadan kaldırır. Akaryakıt otomasyon sistemi sayesinde, ortalama olarak 20-30 dakika süren vardiya işlemleri saniyeler seviyesinde iner. Sistemde tüm hareketler kayıt altına alındığı için, geçmişe yönelik verilere kolayca ulaşılabilir. Özetle, bir istasyondaki tüm ön saha hareketlerini kontrol eden Asis Pompa Otomasyon Sistemleri, dağıtım firmaları ve istasyon yöneticileri için vazgeçilmez bir çözümdür.

 Broşür

Sistem Temel Özellikleri

Satış esnasında para ve litre değerleri markette bulunan müşteri ekranından eş zamanlı olarak izlenir.

Bilinen birçok pompa ile entegrasyon mevcuttur. Sistemin entegre olduğu pompa ve sayaçlar; Petposan, Europump, S4, Meksan, Gilbarco, Tokheim, Mepsan, Baransay, Wayne, Yenen Gaz, Yakut, CSA, MITES, Bennet, VEGA II, IPT-ECR79 Tanker sayacı, Scheidt & Bachmann, Midco, Prowalco, Elettrogas CNG, Compaq CNG, Sanki. Buna ilave olarak sistemin entegre olduğu yazarkasalar Profilo, Mepsan, Beko, Turpak. Entegre olmayan pompaların iletişim protokolü ve simülatörü sağlanması halinde kısa süre içerisinde ilgili pompa sisteme entegre edilir.

Pompaların her tabancasından litre total bilgiler her satış sonrası sisteme çekilerek, pompadan satılan miktar ve totalizör değeri arasındaki farklar sistem tarafından denetlenir ve raporlanır.

Tüm tabancaların birim fiyatları, pompa üzerinden değil sistem üzerinden değiştirilir. Girilen birim fiyatlar tüm pompalara otomatik olarak işlenir, birim fiyat değişimleri kullanıcı bazında raporlanır.

Sisteme önceden tanımlanan bir kart veya taşıt kimlik ünitesi sayesinde ya da market için yapılan peşin ödeme sonrasında pompa otomasyon tarafından çalıştırılır ve müşteri kendi yakıt ikmalini kendisi yapabilir.

Vardiya programlama ve değişimi sistemde bir kez tanımlandıktan sonra vardiya değişimi tek tuşla gerçekleştirilir. Tüm satış, pompacı bilgileri ve yakıt tipleri özel bir vardiya hesabına aktarılır ve buradan raporlanır.

Sistem, tank otomasyonu ile entegre çalışır. Tank otomasyonu olan sistemlerde pompa satışlarını tank envanterleri ile özleştirerek, sistemin tankları otomatik olarak kalibre etmesine olanak verir.

Sisteme uyumlu olan bir UPS bağlanması halinde, UPS’in durumunu raporlar. UPS sorunu ya da pillerin bitmesi halinde sistemi akıllı bir biçimde ve otomatik olarak güvenli modda kapatır.

Pompa otomasyonu yazılımı, çevresel donanımları ve işleyişi kapsamında oluşan istenmeyen durumlar sistem tarafından algılanır ve alarm bilgisi olarak üretilir.

Sistemde tanımlanan carilere iskonto, kısıt, limit yönetimi yapılabilir. Cari satışlar farklı bir statüde sistem tarafından yönetilir ve raporlanır.

Otomasyon sistemine opsiyonel olarak eklenen bu özellikle akaryakıt istasyonlarına gelen araçlara yapılan akaryakıt ikmallerinin güvenli ve doğru olması sağlanır. Sistem geniş veri tabanı sayesinde ikmal yanlışlıklarının önüne geçer. Yanlış Yakıt Önleme Sistemi; veri tabanında bulunan araç plakası ile yakıt dolumundan önce pompaya gelen aracın plakalarını karşılaştırır. Eğer sistemde tanımlanmış bir araç ise doğru yakıt ikmali yapılıp yapılmadığını otomasyon sistemi kontrol eder. Doğru ürünse ikmal başlar, doğru ürün değilse sistem uyarı verir ve ikmali başlatmaz. Yakıt ikmali yapacak olan araç yeni bir araç ise de sisteme özel güvenlik adımları ile yakıt türü tanımlanabilir. Bu sayede yanlış yakıt doldurma ihtimali ortadan kalkar.

Çeşitli ve filtre edilebilir satış, pompa, pompacı, cari, ürün raporları alınır ve farklı dosya formatlarına çevrilebilir.

Tüm pompa satışları online olarak merkeze gönderilir, merkezi otorizasyon gerektiren satış modelleri uygulanır, günlük açılış ve kapanış verileri sistem tarafından derlenip gece yarısı yine merkeze gönderilir.

İstasyonlardaki otomasyon yazılımları, Merkezi Yönetim Sistemi tarafından otomatik olarak güncellenebilmektedir. Gerek istasyon otomasyon sistemlerinin, gerekse merkezi sistemlerin, müşteri ve piyasa taleplerine göre sürekli olarak geliştirilme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. İstasyonların farklı lokasyonlarda bulunabilmeleri ve/veya merkezi olarak yönetilen istasyonların sayısının fazla olması, sistemlerin yerinde güncellenmesi operasyonunu, hem süre olarak uzatmakta, hem de servis maliyetlerini arttırmaktadır. Asis otomasyon sistemlerinin uzaktan otomatik olarak güncellenebilme yeteneği sayesinde, bu operasyonlar hem maliyetsiz hem de çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Sistem Bileşenleri

Petech® Pompa Otomasyon Yazılımı

İstasyon otomasyonunda pompaları yöneten sistemdir. Kablolu ve kablosuz uygulamalar sayesinde, her türlü istasyon altyapısı için uyumluluk sağlar.

LanPORT

Lanport, Asis’in geliştirdiği, otomasyon bilgisayarında USB bağlantısı üzerinden birçok port açmaya olanak tanıyan bir harici port çoklayıcı cihazdır.

UCC485

Akaryakıt pompa otomasyon sisteminde endüstriyel nitelikli ve tamamen yerli üretim RS485-RS232 çevirici birimdir.

Wport Master

Asis’in geliştirdiği Wport Master, otomasyon sistemlerinin pompalarla kablosuz olarak haberleşmesini sağlayan ünitedir.

Wport Client

Her bir pompaya yerleştirilerek pompanın otomasyon ile Vport Master ünitesi üzerinden kablosuz olarak haberleşmesi sağlanır.

Video Galeri

Lütfen telefonunuzu dik konuma getirin.

Tüm Çerezleri Kabul Et

Kişisel verilerin korunma ve işlenme politikası web sitemizde yer almaktadır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.
Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.