Petech Akaryakıt Tesis Otomasyon Sistemleri

Petech Akaryakıt Tesis Otomasyon Sistemleri

Hangi istasyonun hangi tankerinin, hangi şoförünün, hangi dolum görevlisi tarafından, tankerin hangi gözüne, hangi üründen kaç litre ikmal yapıldığının tek noktadan takip edildiği otomasyon sistem çözümüdür. Bayi sipariş sistemi ile finans onayı dışında ikmal yapılması, tanker ve/veya şoför evrak sorunları halinde ikmal engellenmesi gibi birçok akıllı denetim mekanizmaları sayesinde, dağıtıcı ya da istasyonların resmi ve güvenlik kurallarına tam uyumlu olması sağlanmıştır. İkmallerin yönetimlerinin haricinde, sistemde tesislerin yakıt envanterlerinin de eşzamanlı gözlemlenmesi mümkündür. Tesislerde giren ve çıkan yakıtları denetleyerek stok deviasyonu hakkında da bilgi veren sistem , tesislerin stok kontrol işlemlerini de üst düzeye çıkarmış durumdadır.

 

 Broşür

Sistem Temel Özellikleri

Tesisten ikmal yapacak tüm tankerler sisteme tanımlanmak durumundadır. Tankerlere ait olan özel lisans, ruhsat bilgileri, izinler gibi tankerin özlük bilgileri de tanker tanımları içerisinde eksiksiz olarak sistemde tanımlanmaktadır. İkmal öncesinde tankerin özlük bilgilerinin geçerliliği, sistemde tanımlı parametreler göre kontrol edilmektedir. Bu sayede tankerin yoldaki seyri esnasında ceza uygulamalarına maruz kalması önlenmekte, eksikliklerinin giderilmesi için de uyarılar üretilmektedir. Tanker bilgileri, ikmal verilerine kayıt edilerek, hangi ikmalin hangi tankerle yapıldığı sisteme kaydedilir.

İkmal öncesinde tankerin özlük bilgilerinin geçerliliği, sistemde tanımlı parametreler göre kontrol edilmektedir. Önceden kayıtlı olan bilgileri sistem tekrardan sorgulamaz. Şoför evraklarının geçerlilik süreleri ve içerikleri yine sistem tarafından kontrol edilerek, aykırı durumlarda ikmal yapılması sistem tarafından önlenir. Tanker verileri ile ilişkilendirilen şoför verileri, ikmal kayıtlarına da aktarılmaktadır.

Sipariş onayı alınan bir ikmal, ilgili tankerin kompartımanlarına dağıtılır. Tankerin her kompartımanına hangi üründen ne kadar dolum yapılacağı operatörler tarafından girilir. Dolum miktarları tankerlerin taşıma kapasitelerine göre de sistem tarafından kontrol edilerek, kapasite dışı dolum girişine müsaade edilmez. Böylece tankerin dolum ordinosu oluşturulmuş olur.

Dolum noktasına gelen tankere otomasyon sistemi, ilgili ordino kayıtlarına göre dolum yapılmasını sağlar. Tesisteki dolum operatörü, Asis ‘in geliştirmiş olduğu MobileX el terminali üzerinden tankerin kartını okutarak, ekranında tanker ordino verilerini görür ve hangi dolum kolundan tankerin hangi kompartımanına ikmal yapılacağını seçer. Seçilen dolum kolu bilgisine göre otomasyon sistemi dolum kolundan, ilgili ordino değeri kadar ikmal yapılmasını sağlar.

Tesis operatörü, tanker kartını okuttuktan sonra sistem kendi kartını da okutmasını ister. Böylece hangi ikmalin hangi operatör tarafından yapıldığı da sistemde kayıt altına alınır.

İkmallerin tamamlanması sonrasında, tesiste ya da dağıtıcı merkezinde bulunan ERP sistemine ikmal verileri otomatik olarak gönderilerek, e-fatura ve e-irsaliye üretilmesi sağlanır.

Sistem Bileşenleri

Petech® Tesis Otomasyon Yazılımı

Tesis otomasyonunda dolum kollarını ve tank seviye kontrol ekipmanlarını yöneten sistemdir.

Orbit VP

Orbit VP, hem filo hem de bireysel yakıt alım kayıtlarını kontrol ederek müşteri sadakat programlarının kullanılmasına izin verir.

Orbit ST

Orbit ST, hem filo hem de bireysel yakıt alım kayıtlarını kontrol ederek müşteri sadakat programlarının kullanılmasına izin verir.

MobileX®

Araç kimlik etiketini, müşteri kartlarını vb. okuyarak otomasyon sistemine kablosuz olarak ileten mobil veri terminalidir.

MobileX® Station Master

MobileX Station Master, MobileX el terminalinin otomasyon sistemi ile iletişim kurmasını sağlayan birimdir.

Lütfen telefonunuzu dik konuma getirin.

Tüm Çerezleri Kabul Et

Kişisel verilerin korunma ve işlenme politikası web sitemizde yer almaktadır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.
Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.