Asis’e EPDK Tarafından Yetkilendirilmiş Otomasyon Firma Onayı
 

Asis’e EPDK Tarafından Yetkilendirilmiş Otomasyon Firma Onayı <br> 
Tarih 13.12.2021

1 Ocak 2022’den itibaren akaryakıt sektöründe yeni bir dönem başlayacak. EPDK, Otomasyon sisteminin piyasanın sağlıklı şekilde işleyişini sağlamak adına çok önemli olduğunun bir kez daha altını çizdi. Bu bağlamda da gerek dağıtıcı lisansı sahipleri, bayi denetim sisteminin kurulması, bakım ve onarımı için EPDK’dan yetki alan otomasyon şirketleri ile çalışmaya zorunlu kılındı ve bunun dışındaki firmalarla çalışamayacakları açıklandı. Asis Otomasyon da EPDK’nın gerekliliklerini yerine getirerek EPDK tarafından yetkilendirilmiş otomasyon firması oldu.

EPDK’nın 3 Ağustos 2021 tarihinde Resmi Gazete’de Bayi Denetim Sisteminin Kurulması ve Uygulanması için Tüzel Kişilerin Yetkilendirilmesi Hakkında Kararı ile bayi denetim sisteminin kurulması, uygulanması, bakım ve onarımı için başvuruda bulunan otomasyon şirketinin EPDK tarafından yetkilendirilerek, yetkilendirilmiş otomasyon şirketinin hak ve yükümlülüklerine ilişkin usul ve esasları düzenlendi.

Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadelede bayi denetim sisteminin etkinliğinin artırılması amacıyla dağıtıcı lisansı sahiplerinin otomasyon sistemi EPDK tarafından yetkilendirilmiş tüzel kişiler aracılığıyla kurulması şartı getirildi.

 

YETKİLENDİRİLMİŞ OTOMASYON ŞİRKETİ NE DEMEK?

Dağıtıcı lisans sahipleri için bayi denetim sistemi kuran, uygulayan,  bakım ve onarım hizmeti veren firmadır. Otomasyon şirketi, bayi denetim sistemi kapsamında yürüteceği sistemin kurulum, uygulama, bakım ve onarım faaliyetlerini belirli standartlara ve/veya dokümanlara uygun olarak yürütmek zorundadır. 

Otomasyon şirketi, dağıtıcı lisans sahibinin talebi veya arızanın doğrudan tespiti halinde, bayi denetim sisteminde oluşan arızalara 24 saat içerisinde müdahale ederek oluşan arızayı belirtilen kapsam ve süre içerisinde gidermesi gerekiyor.

Otomasyon şirketi, yılda en az iki defa hizmet verdiği akaryakıt istasyonunda bayi denetim sisteminin ilgili mevzuata uygun olarak çalıştığını denetleyecek ve bu denetimi kayıt altına alacak.  Ek olarak yetkilendirilmiş otomasyon firması, elde ettiği ticari sır niteliğindeki bilgilerin güvenliğinden ve gizliliğinden de sorumlu olacak. Bunların yanı sıra yetkilendirilmiş otomasyon şirketi, dağıtıcı lisans sahibi ile birlikte; bayi denetim sistemine ait her türlü cihaz ve ekipmanın dışarıdan yetkisiz kişilerin müdahalesini önleyecek şekilde eksiksiz ve tam olarak kurulmasından sorumlu olacak.

Ayrıca otomasyon şirketi ile dağıtıcı, bayi denetim sistemine izinsiz müdahaleyi ve bayideki kayıt dışı ikmali anında tespit etmeye yönelik otomatik uyarı sisteminin kurulmasından, verilerin; yetkisiz kişilerce müdahale edilemeyecek şekilde doğru olarak üretilmesi, korunması ve saklanmasından, EPDK’ya doğru ve eksiksiz şekilde gönderilmesinden müştereken sorumlu olacak.

DAHA İYİSİNİ YAPMAK ASİS’İN GENLERİNDE VAR

EPDK’nın tüm şartlarına uygunluk sağlayarak yetkilendirilmiş Otomasyon Firması statüsüne geçen Asis Otomasyon Satış ve pazarlama Müdürü Artun TANRIYAŞÜKÜR konu ile ilgili açıklamalar yaptı; “Otomasyon firmaları teknoloji tedarikçisi kimliğinin yanına bu kararla denetçi kimliğini de eklemiş bulunmaktadır. Artık otomasyon firması olarak bizim, istasyon otomasyon faaliyetlerinin yerinde denetlenmesi gibi- ÇOK ÖNEMLİ- bir görevimiz daha oldu. Eskiden yeterli olan otomasyon sisteminin yalnızca çalışıyor, işliyor olması yerini sistemin bütünlüğünü sağlamaya bırakmıştır. Öyle ki hem mevcut istasyonlarda hem de yeni kurulacak istasyonlarda dış müdahalelere ve kesintilere mahal vermeden otomasyon sistem yapılandırması yapmamız gerekmektedir. 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girecek yeni düzenlemelerle otomasyon sistemlerinde artık müdahaleleri önlemek için otomasyon kabini vb. yerlere mühürleme yapılması gerekiyor. Otomasyon kabini, pompa noktasını ve ihtiyaç olursa çevre birimlerini gözlemleyen ve kayıt altına alan kamera sistemleri kurulması gerekmektedir.

Düzenleme ile birlikte yetkilendirilmiş otomasyon firması olarak bizim ekstra yükümlülüklerimiz oldu. Bu nedenle de öncelikle, düzenli ve iyi çalışan bir algoritma ve üst düzey matematik analizleri teknikleri kullanarak düzgün bir veri analizi sağlamak gerekmektedir. Çünkü manipülasyonu öncelikle önlemek ya da tespit etmek gerekiyor.

Öncesinde uzaktan çözülen birçok şeye yeni düzenlemelerle birlikte artık yerinde müdahale etme ihtiyacı doğdu. Bu sahada verilen servis sayısının artmasına neden olacak.  Bu nedenle de eğitimli ve deneyimli saha kadrosuna ihtiyaç var. Biz tüm yükümlülükleri yerine getirerek tam anlamıyla bu sürece hazırlandık. Ancak sektörün de buna hazırlanması, adapte olması gerekiyor. Bunun için de biz, dağıtıcı firmaları doğru yönlendirerek bilinçlendirme ve koordinasyon toplantılarıyla onlara yeni sistemi anlatarak bu adaptasyon sürecini hep birlikte hızlı ve sorunsuz atlatmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Biz Asis Otomasyon olarak 1 Ocak 2022’ye hazırız. Tüm faaliyetlerimizi ve tüm dikkatimizi bu konuya yoğunlaştırdık ve bu süreçleri çok iyi uygulayacağımıza inancımız tamdır. Bu süreçte de daha iyisini yapmak için elimizden geleni yapıyoruz. Çünkü, bir Ar-Ge şirketi olarak yaptığımız işleri hep geliştirmek, daha iyisini yapmak bizim genlerimizde var.” dedi.

 
Lütfen telefonunuzu dik konuma getirin.

Tüm Çerezleri Kabul Et

Kişisel verilerin korunma ve işlenme politikası web sitemizde yer almaktadır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.
Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.