Asis Şirketler Grubundan Kök Hücre Bağışı Kampanyasına Anlamlı Destek

Asis Şirketler Grubundan Kök Hücre Bağışı Kampanyasına Anlamlı Destek
Tarih 08.11.2019

Asis grup şirketleri Asis Otomasyon, Mekser Petrol ekipmanları, TBS-Teknoloji Bilişim Sistemleri ve Asis Elektronik çalışanları TÜRKÖK tarafından 'Kök hücre bağışçısı ol, öne çık, hayat kurtar' sloganıyla yürütülen kan ve kök hücre bağışı kampanyasına destek oldu.

Kampanya kapsamında kan bağışını yerinde de alan Kızılay Mekser Petrol Ekipmanlarını ziyaret ederek bağışçı olmak isteyen 23 kişiden kan numuneleri topladı. Aynı gün Asis Otomasyon ve TBS-Teknoloji Bilişim Sistemlerini de ziyaret ederek 52 kişiden örnek toplayan Kızılay önümüzdeki günlerde ise Asis Elektronik’i ziyaret ederek kan vermek isteyenlerden örnek toplayacak.

2013 yılından beri Sağlık Bakanlığı TÜRKÖK tarafından (TÜRkiye KÖK Hücre Koordinasyon Merkezi) organize edilen kök hücre bankasına gönüllü kemik iliği veya periferik kök hücre bağışçılarının kazanılması Türk Kızılay’ı tarafından sağlanmaktadır. Başlangıç tarihinden bugüne kadar yaklaşık 640.000 kişiden örnek toplanmıştır. Kızılay yetkililerinin verdikleri bilgilere göre ise kurulan KİB (Kemik İliği Bankası)’dan bugüne kadar 5.000 eşleşme bulunmuş, 1500 nakil gerçekleşmiştir.

Kan hücrelerinin yapımını sağlayan ana kök hücrelerin, sağlam bir bireyden (Kök Hücre Bağışçısı) alınarak hasta kişiye nakil edilmesi olarak tanımlanan “kök hücre nakli” ile hayat kurtarmak mümkündür. Kemik iliği kanserleri, lenfomalar, çeşitli organ kanserleri, kemik iliğinin yetersiz çalıştığı veya çalışmadığı durumlar, kalıtsal anemiler, immün yetersizlikler ve kalıtsal metabolik hastalıklar kök hücre tedavisi uygulanan hastalıklar olarak listelenmektedir.
Lütfen telefonunuzu dik konuma getirin.

Tüm Çerezleri Kabul Et

Kişisel verilerin korunma ve işlenme politikası web sitemizde yer almaktadır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.
Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.